KlaudiaGlowa

Tematy dotyczące zdrowia i urody

Polecane

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne to rewolucyjna technologia, która już obecnie jest stosowana w wielu budynkach. Pamiętać trzeba jednak o tym, że panele fotowoltaiczne działają w pełni sprawnie, gdy ich powierzchnia jest czysta. Brud, który się na nich osadza, może bowiem powodować spadek ich wydajności o nawet 20 procent. Oznacza to więc, że regularne mycie paneli fotowoltaicznych jest bardzo ważne, jeżeli nam zależy wysokiej wydajności. Na panelach słonecznych najczęściej osadza się kurz, pył, sadza lub mech. Warto w tej kwestii zdać się na profesjonalistów, którzy dokładnie i bezpiecznie wyczyszczą panele fotowoltaiczne. 

Ile razy i kiedy powinno się myć panele fotowoltaiczne?

Według zaleceń producentów, panele fotowoltaiczne powinny być myte przynajmniej dwa razy do roku. Najlepiej jest to robić wczesną wiosną oraz jesienią. Często na panelach fotowoltaicznych zabrudzenia nie są widoczne gołym okiem, jednak i tak warto je w takiej sytuacji umyć, ponieważ nawet niewidoczny brud, wpływa negatywnie na ich wydajność. Warto myć panele fotowoltaiczne wiosną, aby pozbyć się zabrudzeń po zimowym okresie. Jesień jest natomiast porą, w której sporo liści może osadzać się na panelach i powodować osłabienie ich wydajności. Zasadniczo panele jesienią i wiosną nie nagrzewają się tak intensywnie, jak latem, dlatego mycie ich w tym okresie jest bezpieczne. Nagrzane panele fotowoltaiczne, pod wpływem mycia mogą ulec pęknięciu, dlatego dobrze robić to o poranku lub wieczorem.

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?

Koszt mycia paneli fotowoltaicznych może być bardzo zróżnicowany, ponieważ wpływa na niego wiele istotnych czynników. Przede wszystkim decydującym aspektem jest wielkość całej instalacji fotowoltaicznej. Istotnymi czynnikami są również takie rzeczy jak wysokość od podłoża instalacji oraz sposób montażu. Drożej jest bowiem czyścić panele zamontowane na wysokim dachu niż takie umieszczone na ziemi. Warto również wziąć pod uwagę koszty związane z dojazdem ekipy myjącej panele.

Zasadniczo koszty za taką usługę mogą być bardzo różne, jednak jak pokazuje doświadczenie zazwyczaj, klienci muszą zapłacić od 5 zł/m2 do 25 zł/m2. Warto jest jednak zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalistów, ponieważ z pewnością zrobią to dokładniej, niż byśmy robili to samemu. Wynajmując profesjonalną ekipę, mamy także pewność, że panele nie ulegną uszkodzeniu podczas mycia. Sam profesjonalny sprzęt do mycia paneli fotowoltaicznych, to również spory wydatek, dlatego dobrze jest wynająć ekipę, która takim dysponuje.