KlaudiaGlowa

Tematy dotyczące zdrowia i urody

Zdrowie

Najlepszy kwas omega

W dzisiejszych czasach większość z nas stosuje różne suplementy, które są dostępne od ręki w każdej aptece i nie wymagają recepty od lekarza. Z jednej strony dobrze, że chcemy o siebie dbać, ale nie do końca racjonalne jest łykanie wszystkiego, co popadnie. Aby utrzymać odpowiednią formę organizmu powinniśmy postępować świadomie i zacząć od stosowania przeciwutleniaczy oraz od kwasów omega, które są podstawą diety.

Czym są kwasy tłuszczowe?

To związki chemiczne, które dzielą się na kwasy omega-3 oraz omega-6. Są to substancje, których ludzkie ciało samo nie wyprodukuje, więc należy pamiętać o ich suplementacji. Wśród kwasów omega wyróżnia się szczególnie kwas eikozapentaenowy, czyli EPA oraz kwas dokozaheksaenowy – DHA. Dość istotnym składnikiem jest także astaksantyna, występująca najczęściej w krewetkach, krabach, czy rakach. Jej największe ilości znajdziemy w łososiu. Są to potrawy, które spożywamy rzadko, dlatego ważne jest, aby stosować dobry suplement.  

Suplementacja kwasów omega – co wybrać?

Pośród kwasów tłuszczowych omega wyróżnia się trzy podstawowe: ALA, EPA i DHA.

ALA, inaczej kwas alfa-linolenowy pojawia się w tłuszczach roślin, takich jak olej lniany, rzepakowy. Znajdziemy go w oliwie z oliwek, orzechach.

EPA i DHA występują w tłustych rybach morskich. Te kwasy znajdziemy makrelach, śledziach, w łososiu, tuńczyku, czy w dorszu. Nie wszyscy o tym wiedzą, że źródłem EPA i DHA dla małych dzieci jest mleko matki. Lekarze z tego powodu zalecają ciężarnym kobietom suplementy zawierające ich dużą ilość. Brak tych składników może doprowadzić do nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Pozytywnie wpływa również na pracę układu nerwowego. 

Jeśli jednak nie chcemy zmieniać naszej diety pod względem produktów, które spożywamy, możemy zakupić suplement diety taki jak naturalny olej z kryla antarktycznego marki Singularis.

Dlaczego warto sięgać po kwasy omega?

Odpowiedź jest bardzo prosta! Pozytywnie wpływają na naszą odporność, poprawiają w znaczny sposób koncentracje, podczas choroby przyśpieszają regenerację organizmu, zapobiegają powstaniu nowotworów, pomagają alergikom i osobom zmagającym się z astmą. Suplementując kwasy omega, uchronimy się przed zapaleniem stawów, czy dolegliwościami reumatologicznymi. Obniżają także cholesterol. 

Kwasy tłuszczowe omega są pomocne w odpowiednim funkcjonowaniu układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Na półkach sklepowych dostępnych jest wiele suplementów. Warto jednak zastanowić się jaki rodzaj wybieramy i jaką dawkę dany preparat zawiera. 

Jaki suplement kwasów omega jest najlepszy? 

Najlepiej jest zażywać suplementy od sprawdzonych producentów, którzy stawiają na wysoką jakość swoich towarów, które mają jak najniższy skład (niezawierających zbędnych dodatków).