Czy wiesz, że jednym z najlepszych sposobów na poprawę kondycji włosów jest olejowania włosów? Jest to zabieg pielęgnacyjny, który polega na nałożeniu oleju na włosy. Olejowanie może być wykonywane samodzielnie w domu, ponieważ nie ma żadnej możliwości, aby w trakcie jakiego wykonywania doszło do trwałego uszkodzenia włosów. Swoją popularność olejowanie zawdzięcza prostemu wykonaniu, łatwodostępnym składnikom oraz rewelacyjnym efektom.
Metody olejowania włosów
Istnieją trzy metody olejowania włosów:
- olejowanie na sucho,
- olejowanie na mokro,
- olejowanie na pokład nawilżający.
Pierwszy sposób polega na nałożeniu oleju na suche włosy, a następnie trzymać go przez kilka godzin na włosach — nawet do 24 godzin. Jest to metoda, która będzie służyć osobom, posiadającym włosy cienkie i skłonne do obciążania. W olejowaniu na mokro emolient nakłada się na zmoczone wcześniej włosy i trzyma się od 30 minut do 3 godzin. W olejowaniu na pokład wykorzystuje się substancje nawilżające, na który następnie nakłada się olej. Przykładowymi podkładami pod olej są: żel aloesowy, hydrolaty czy miód z wodą. Jest to najszybsza metoda olejowania — olej zmywa się po godzinie od nałożenia. Do jego zmycia najlepiej wykorzystać metodę OMO. Najpierw należy nałożyć odżywkę na włosy, aby zemulgować olej. Następnie zmyć ją i umyć głowę szamponem. Całą pielęgnację domknąć kolejną odżywką, którą można pozostawić bez spłukiwania.
Jak dobrać produkty do olejowania do typu włosów?
W olejowaniu włosów można wykorzystać czyste oleje lub gotowe kosmetyki, które zawierają mieszanki olejów. Przed wyborem kosmetyku należy poznać swoją porowatość włosów. Porowatość to poziom rozchylenia łusek włosa. Włosy niskoporowate mają przyległe łuski, a do ich olejowania najlepiej sprawdzają się oleje nasycone. Najczęściej wykorzystuje się masła oraz olej palmowy i kokosowy. Włosy średnioporowate posiadają bardziej rozchylone łuski. Dedykowane dla nich są oleje jednonienasycone, do których należy oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, rycynowy, arganowy czy olej ze słodkich migdałów. Ten typ włosów ma tę zaletę, że dobre efekty mogą dawać produkty dla porowatości niższej lub wyższej. Włosy wysokoporowate cechują się najbardziej rozchylony łuskami, a do olejowania warto wybierać oleje wielonienasycone. Do tej grupy olejów należy olej z czarnuszki, konopny, lniany oraz sojowy.
Jakie efekty daje olejowanie włosów?
Oleje są emolientami, które są jednym z filarów równowagi PEH. Regularne olejowanie włosów znacząco poprawia kondycję włosów, domykając łuski włosa, tym samym obniżając porowatość włosów. Włosy stają się wtedy gładkie i lśniące, przestają się plątać i łatwiej można je rozczesać. Dla włosów kręconych jest to sposób na wzmocnienie skrętu włosów. Ponadto zmniejszają tendencję włosów do puszenia się. Wykorzystanie podkładu nawilżającego pozwala na dogłębne nawilżenie włosów, które olej dodatkowo utrzymuje dłużej.
Olejowanie włosów jest uniwersalnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który można stosować niezależnie od typu włosów. Częstość jego wykonywania dostosowuje się do kondycji włosów, która przy regularnym olejowaniu się poprawia.