KlaudiaGlowa

Tematy dotyczące zdrowia i urody

retinol
Uroda

Zasady prawidłowego stosowania retinolu

Co to jest retinol i jak działa?

Retinol to pochodna witaminy A. Substancja ta odnawia i wygładza powierzchnię skóry. Jest podstawowym elementem pielęgnacji przeciwzmarszczkowej oraz działa na przebarwienia i różne problemy skórne. Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry dojrzałej, która traci jędrność. Retinol nadaje się również do skóry tłustej i trądzikowej, ponieważ reguluje wydzielanie sebum, likwiduje stany zapalne i zapobieganie powstawaniu nowych. Przy stosowaniu kosmetyków z retinolem trzeba jednak zachować ostrożność, bo ma on działanie mocno drażniące i powodować skutki uboczne.

Jak zacząć wdrażać retinol w swoją pielęgnację?

Podstawa zasada przy stosowaniu retinolu, to jego stopniowe wprowadzanie do codziennej pielęgnacji. Retinol w kosmetykach występuje w różnych stężeniach. Na początku powinno sięgać się po mniejsze stężenia(0,2%-0,5%). Do nałożenia na twarz wystarczy ilość produktu porównywalna do wielkości ziarna grochu. Można zacząć od nakładania kosmetyku z retinolem jeden raz w tygodniu zawsze na noc, następnie dwa razy w tygodniu, w kolejnym trzy razy i tak dalej aż do codziennego stosowania. Należy obserwować skórę i zwiększać częstotliwość stosowania, gdy nie występują skutki uboczne(szczypanie, zaczerwieniona skóra, podrażnienia, łuszcząca się skóra).
Retinolu nie powinno łączyć się z innymi potencjalnie drażniącymi składnikami aktywnymi w jednej pielęgnacji. Należą do nich na przykład witamina C lub kwasy AHA/BHA/PHA. Można zastosować retinol na noc, a witaminę C nałożyć na twarz w porannej pielęgnacji. Trzeba również pamiętać, że kuracja retinolem wymaga stosowania wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ uwrażliwia on skórę na słońce. Dlatego codziennie rano należy nakładać na twarz krem z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej 50SPF.

Kto powinien stosować retinol?

Po kosmetyki z retinolem mogą sięgać zarówno młode kobiety, aby spowolnić proces starzenia się skóry, jak i dojrzałe, które chcą poprawić jędrność skóry oraz zwalczyć zmarszczki i przebarwienia. Produkty z retinolem sprawdzą się dla każdego rodzaju cery. Ważne, aby kosmetyk był odpowiednio dobrany do potrzeb i skóry. Retinol można znaleźć w kremach do twarzy(głównie tych na noc), kremach pod oczy oraz intensywnych kuracjach(w formie płynnego serum).

Efekty stosowania retinolu

Retinol przyczynia się do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny oraz poprawy cyklu odnowy komórkowej, dzięki czemu wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwstarzeniowe skóry. Intensywnie regeneruje skórę, leczy stany zapalne, działa przeciwtrądzikowo i zmniejsza widoczność blizn. Rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Delikatnie złuszcza oraz reguluje wydzielanie sebum. Efekty stosowania retinolu to piękna, gładka, jędrna i promienna skóra twarzy.
Retinol potrzebuje jednak czasu aby zadziałać. Na początku stosowania witaminy A można zauważyć pogorszenie stanu skóry, ale jest to całkowicie normalna reakcja. Najlepsze efekty zauważalne są po 3-6 miesiącach. Jednak już po kilku tygodniach od pierwszego zastosowania zaskórniki zaczynają znikać, cera staje się bardziej napięta, rozjaśniona i jędrna.